בדף זה נביא לכם מאמרים עדכניים, המלצות ו"טיפים" שבועיים. רוצה לראות את דפי "מה החדש" הקודמים? לחץ כאן לארכיוןתקציר מאמר שבועי

החיבה שמפגינה אם לתינוקה בגיל 8 חודשים מנבאת מצוקה נפשית בבגרות 

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בוחן סוגיה מרתקת שכמעט ולא נבדקה בבני אדם עד כה- האם מידת החום והחיבה שמפגינות אמהות לתינוקם, כאשר הם בני מספר חודשים, יכולה לנבא חוסן נפשי בגיל מבוגר. מחקר אורך זה בדק את הקשר בין אמהות לתינוקות שלהם בני 8 חודשים, כאשר פסיכולוג שצפה באינטראקציות בין האם לתינוק דירג את מידת החום שהרעיפה האם על תינוקה. לאחר יותר משלושים שנה חזרו חוקרים לנבדקים והם ענו על שאלונים הבוחנים הימצאות סימפטומים הקשורים ללחץ נפשי, עוינות וכעס, ורגישות בינאישית.
החוקרים גילו כי ישנו קשר מובהק בין המשתנים שנבדקו ורמות גבוהות של חיבה אימהית כלפי התינוק בגיל 8 חודשים מנבאות רמות נמוכות של מצוקה נפשית בגיל מבוגר, כאשר מתוך תתי הנושאים שנבדקו הקשר ההדוק ביותר נמצא בין חיבה אימהית לחרדה (רמות חיבה גבוהות←רמות חרדה נמוכות).
המחקר, אשר הינו ראשוני בלבד, מצביע על החשיבות וההשפעה העצומה של חום אימהי בינקות על הבריאות והחוסן הנפשי עשרות שנים מאוחר יותר. החוקרים הסבירו כי קשר בסיסי וראשוני טוב בין אם לתינוק משפיע על ויסות רגשות של הילד, פיתוח מיומנויות חברתיות ומיומנויות התמודדות עם לחץ.

(Maselko, J., Kubzansky, L., Lipsitt, L. & Buka, S.L. Mother's affection at 8 months predicts emotional distress in adulthood, Journal of Epidemiology and Community Health, published online July 26, 2010)
  
 


הידעת?

שינה בתחילת חייו של תינוק 
 
חוקרים מזהים אצל תינוקות, כמו גם אצל מבוגרים, מצבים שונים של שינה. בעוד מבוגרים נהנים משנת REM הנקראת גם שנת חלום כ20% מזמן השינה שלהם, תינוקות מבלים כ50% מזמן השינה שלהם בשינה פעילה הדומה לשנת REM. במהלך השינה הפעילה התינוק נוטה לנוע לעיתים קרובות, נושם באופן מהיר ופחות סדיר ועיניו זזות בתנועה מהירה. עם הזמן השינה הפעילה תפחת, עד גיל שלוש תרד לכ30% ולבסוף תגיע לזמני השינה של מבוגרים. תהליך זה הינו חשוב ביותר וישנן דעות כי שינה פעילה מרובה אצל תינוקות, המקושרת כאמור לשנת החלומות, משפיעה על ההתפתחות המואצת של מוח התינוק בשנות חייו הראשונות.  

 


שאלה למומחה

כיצד נפיק מתינוקנו את המירב במשחק משותף?

כאשר החלטת לשחק עם תינוקך, קח לך כ10-15 דקות בהן הינך נמצא רק איתו ולא עסוק בעיסוקים נוספים.
לפני בחירת זמן זה, בדוק את הרגש של שניכם וודא שאתם מתואמים ומשדרים על אותו הגל. אל תשחקו עם התינוק כשאתם במצב רוח של כעס או לחוצים, משום שאז תשדרו לתינוק נוקשות ותובענות. במיוחד שימו לב שאינכם עצובים מאוד, כי אז תגיבו רק באופן חלקי לתגובות התינוק והתגובות שלכם יהיו חסרות חיים. שימו לב שטון הדיבור שלכם רגוע ותומך.
תצליחו להפיק מתינוקכם את המירב רק אם תהיו אטרקטיביים. האם אתם הייתם רוצים לשחק עם מישהו עצוב, חסר סבלנות וכעסן? גם התינוק שלכם לא היה רוצה.רוצה לראות את דפי "מה החדש" הקודמים? לחץ כאן לארכיון


 
התפתחות הילד | מוטוריקה גסה | מוטוריקה עדינה | יכולת שפתית | יכולת רגשית | יכולת חברתית | מה חדש?