תינוקות נולדים עם אינסטינקטים חברתיים, המאפשרהתפתחות תינוקותים להם  ליצור קשר עם הסובבים אותם. מלידתו, התינוק וההורה מוכנים למפגש ההדדי העומד בבסיסו של כל קשר חברתי. תינוקות מחפשים עניין ורק אנשים (בניגוד לצעצועים) יכולים לספק להם זאת. כל תינוק זקוק לתגובתיות מצד בנ"א ורק אם יקבל תגובות חיוביות, יהפוך לאדם שמבטא רגשות חיוביים כלפי הזולת.  מערכת היחסים שהתינוק בונה עם הוריו, היא הבסיס לכל מערכות היחסים שיצור בהמשך.
 
מרגע הלידה, התינוק מגיב לקול האנושי, אך מחקרים מצאו, כי התינוק שמע קולות אנושיים עוד בהיותו ברחם. כבר בשלב התפתחותי ראשוני, התינוק מגיב לניסיונות ההורה לדבר אליו. הוא מתבונן, מאט את תנועות גופו ולאחר מכן, מתחיל לחייך חיוך חברתי. בהמשך, התינוק ממלמל כאשר אתה מדבר אליו ונוצר מעין דיאלוג בו הוא משמיע קולות בין המשפטים שלך, מעין שיחה ביניכם. וכשההורה לא מגיב אליו יותר משלושים שניות, הוא לא מרוצה.
 
בהמשך, התינוק מסוגל לשלוח לעבר ידי ההורה המושטות, את ידיו ולחפש אותך במבטו, גם כשאתה מדבר ממרחק. ככל שהיכולת המוטורית שלו מתפתחת, הוא מתאמץ להיות בקשר פיזי עם ההורה, נוגע בהורה ומושיט ידיים במטרה שירימו אותו ומסוגל לחבק.

בהגיע התינוק  לגיל 8-9 חודשים לערך
, התינוק מבחין בין ההורה לזרים ומראה פחד מזר שמתקרב אליו, פחד זה נעלם מעצמו, עם ההתפתחות וללא מאמץ מיוחד. בהמשך, התינוק כבר יכול להצביע על חפץ שרוצה ולקבלו מהמבוגר ואף להוביל את המבוגר לחפץ שרוצה. הוא מחקה את תנועות המבוגר ואת דיבורו.

סביב גיל שנה וחצי, התינוק מתחיל להתבונן בילדים אחרים ואף משחק בקרבתם, לפעמים מוכן לוותר על דברים שרוצה למען חברו למשחק. סביב גיל שנתיים, מראה אמביבלנטיות. מחד, רוצה בקרבת ילדים, אך מאידך, מתקשה לוותר ולהתחלק עם ילדים אחרים.


 
התפתחות הילד | מוטוריקה גסה | מוטוריקה עדינה | יכולת שפתית | יכולת רגשית | יכולת חברתית | מה חדש?